Aktualności

Wróć do listy
16/12/2019

Zakazy połowów dorsza i wsparcie dla branży

W związku z niepokojącymi opiniami naukowymi dotyczącymi trudnych warunków w Morzu Bałtyckim, w październiku 2019 Rada UE postanowiła zakazać połowów dorsza we wschodnim Bałtyku i ograniczyć połowy dorsza i śledzia w zachodniej części morza. Przepisy obowiązujące od 2020r. doprowadzą do nadwyżki floty i kryzysu sektoru rybołówstwa, wpływając na społeczności nadbrzeżne regionu.

W odpowiedzi na przewidywane skutki społeczno-gospodarcze przygotowano rozporządzenie nowelizujące akty prawne dotyczące planu dla Bałtyku oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, które mają na celu pomóc rybakom w dostosowaniu się do zmian i wesprzeć odbudowę stad dorsza. 

Warunki środowiskowe przyczyniają się do wyginięcia trzy razy większej ilości ryb niż połowy. Stado dorsza ze wschodniego Bałtyku przy kompletnym zakazie połowu odbuduje się dopiero po 2024r. W związku z tym, że nie wszystkie kutry będą w stanie przebranżowić się na połowy innego gatunku ryb, KE proponuje wsparcie w utylizacji nieużywanych jednostek.

Komisja zapowiedziała wzmożone kontrole i badanie danych. Począwszy od 2020 kutry zajmujące się połowem dorsza na wschodnim Bałtyku powinny posiadać system monitoringu, a 20% z nich powinno zabierać na pokład obserwatorów, by pomóc naukowcom w zbieraniu i ulepszaniu danych na temat jakości stad dorsza.

Więcej informacji

Więcej informacji

Więcej informacji