Aktualności

Wróć do listy
24/10/2018

Unia wprowadza zakaz plastiku jednorazowego użytku

Parlament Europejski przyjął dzisiaj projekt przepisów zakazujących plastiku jednorazowego użytku od 2021 r. W związku z badaniami wskazującymi, że produkty plastikowe stanowią 80% odpadów w morzu i są co raz częściej znajdowane w ciałach zwierząt morskich, ryb i mięczaków, postanowiono zaostrzyć zakaz wykorzystywania plastików. Do listy produktów zakazanych od 2021 r. dodano torby, opakowania, pojemniki ze spienionego polistyrenu (używane przez restauracje fast-food), ale też talerzyki, słomki, patyki do balonów i patyczki higieniczne.

Zużycie produktów takich jak pudełka na burgery, kanapki, desery lub lody, dla których ciężko znaleźć ekologiczne alternatywy, będzie musiało być ograniczone o 25 % do 2025 r. 

Producenci wyrobów plastikowych, ale też producenci i usługodawcy korzystający z plastikowych opakowań mają czas do 2021r. na znalezienie ekologicznych zamienników.

Na inne tworzywa sztuczne, np. Butelki po napojach nałożono cel recyklingowy 90% do 2025r. Przepisy uwzględniają również odpady po produktach tytoniowych jak filtry papierosowe, które muszą zostać zredukowane o 50% do 2025 r. i o 80% do 2030 r. Zwrócono również uwagę na kwestię narzędzi połowowych stanowiących 27% zanieczyszczeń na europejskich plażach. Państwa członkowskie, we współpracy z branżą, będą musiały opracować mechanizmy zbierające i recyklingujące zagubione lub porzucone sprzęty. W obu przypadkach wezwano producentów produktów tytoniowych oraz narzędzi połowowych o wsparcie w osiągnięciu 15 % celu recyklingowego do 2025r..

Stanowisko Parlamentu zostanie teraz poddane negocjacjom z przedstawicielami państw członkowskich.

Czytaj więcej