Aktualności

Wróć do listy
01/06/2017

Europa w ruchu: duże zmiany dla firm transportowych

31 maja Komisja Europejska podjęła inicjatywę „Europa w ruchu” mającą na celu poprawę systemu transportu na terenie Unii Europejskiej. Strategia ta ma przyczynić się do większego bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenia emisji CO2. Ponadto ma zapewnić większą konkurencyjność, ograniczyć formalności administracyjne dla przedsiębiorców, unormować warunki pracy i czas odpoczynku dla pracowników.

Najważniejszą i najbardziej kontrowersyjną, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest zmiana systemu delegowania pracowników. Zgodnie z propozycją Komisji, za delegowanego będzie należało uznać kierowcę przebywającego na terenie państwa członkowskiego powyżej 3 dni. Oznacza to, że pracownicy będą podlegali m.in. przepisom danych państw dotyczących płacy minimalnej, co znacząco wpłynie na koszty przejazdu. Zliberalizowane zostaną zasady dotyczące kabotażu, a formalności administracyjne zdigitalizowane. Komisja planuje również znaczne uproszczenie systemu pobierania opłat drogowych. Pakiet przepisów uwzględnia też ukrócenie działania „letterbox companies”, a więc firm, które nie wykonują faktycznej działalności w kraju, w którym są zarejestrowane. 

Projekt przewiduje, że w wyniku jego realizacji do 2030 roku produkcja CO2 zmniejszy się o około 1,2%, zaś kierowcy zaoszczędzą 2.6 miliarda godzin spędzonych w podróży. Liczba wypadków drogowych spowodowanych błędem ludzkim zmniejszy się o 90%.

Czytaj więcej

Więcej informacji