Aktualności

Wróć do listy
23/11/2017

Zielone światło dla unijnych zasad żywności organicznej

Sektor unijnego organicznego przemysłu żywieniowego, o dużym potencjale wzrostu, potrzebował legislacyjnego impulsu celem dynamizacji jego rozwoju. Dzisiejszy konsument nie podejmuje decyzji jedynie wymuszonej ceną produktu. Coraz istotniejsze są dla niego sposoby wytworzenia towaru, jego skład, czy etyczny sposób produkcji.

Rada poprzez specjalną komisję do spraw rolnictwa zaaprobowała nowe zmiany w prawie, prowadzące do wzrostu zaufania klientów wobec unijnych producentów żywności organicznej. W środę 25 listopada br. propozycja została przyjęta przez parlamentarną Komisję Rolnictwa.

Producenci żywności zobowiązani będą do ujawnienia na stronie internetowej swoich powiązań z dostawcami, a także dokonywania importu zgodnie z zasadami wytyczonymi przez Unię Europejską. Istotne zmiany dotkną również rolników, którzy obowiązkowo będą musieli wdrożyć systemy uprzednio zapobiegające zanieczyszczeniom podczas produkcji. Niezastosowanie się do standardów będzie związane, z utratą przez ich produkty statusu organicznych.

Unia zamierza wspierać produkcję zdrowej żywności.  Jest to związane z planowanym ułatwieniem certyfikacji dla małych rolników, czy wspieraniem ekologicznych farm.

Polscy producenci żywności powinni mieć na uwadze wprowadzane zmiany, które wydają się być bardzo korzystne dla miejscowych podmiotów, przywiązanych do organicznego, zdrowego produkowania jedzenia. Przepisy muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament jako całość i Radę zanim będą mogły wejść w życie. Powinny obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

 Więcej informacji